З метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім’ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" та іншими законами України.

Про це, у межах проекту «Я МАЮ ПРАВО» консультація директора Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марії Николаїшин.

Так, багатодітним сім’ям надаються наступні пільги:

- по-перше, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом. Мова йде про квартирну плату в межах норм, передбачених чинним законодавством, а саме: 21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку) плюс додатково 10,5 кв. метра на сім’ю;

- по-друге, 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами: газопостачання, електропостачання та інші послуги, а також вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. Площа житла, на яку надається знижка при розрахунках плати за опалення, аналогічно попередній становить 21 кв. метр опалюваної площі на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю;

- по-третє, 50-відсоткова знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення. Причому, пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива, надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього;

- по – четверте, позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.

Закон України «Про охорону дитинства» передбачає, що ці пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Звертаю увагу, що дитячим будинкам сімейного типу та прийомним сім’ям, в яких не менш як рік проживають відповідно троє або більше дітей, а також сім’ям, в яких не менш як рік проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування, надаються пільги, які передбачені й для багатодітних сімей.

Дітям з багатодітних сімей теж надаються пільги: безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів; щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування; першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація; безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі районних та міжобласних, незалежно від відстані та місця проживання; безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку відповідно до Закону України" Про оздоровлення та відпочинок дітей". Батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення. Зразок посвідчення, порядок виготовлення і видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України.

У разі необхідності звернутися за допомогою з цього питання Ви можете до спеціалістів цього центру, який знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.