Всі сухі гілки потрібно вирізати до здорового місця. Якщо в кроні є порожнє місце, тобто простір, не заповнений гілками, то при обрізанні найближчу гілку підрізають над вічком, направленим у вільний простір крони. Між гілками крони дотримуються рівноваги, щоб крона завжди зберігалася симетричною.

Усі гілки, що ростуть всередину крони, вирізають. Добре сформована крона повинна мати не менше чотирьох основних гілок, з яких один пагін спрямований вгору і служить продовженням штамбу. Інші три складають бічні гілки.

При п’яти гілках крона виходить ще краще, але це в тому випадку, якщо у дерева міцний стовбур. Яблуня і слива ростуть в сторони, тому крона у них повинна мати кулясту форму. Груша росте більше вгору, утворюючи пірамідальну крону.

Прочистку крони фруктових дерев роблять спочатку щорічно, а при досягненні деревом 25-річного віку – один раз на два роки. Користь від очищення крони від безплідних і сухих гілочок очевидна: всередині крони стане світліше, і дерево буде краще плодити.

Гілки і гілочки

Молодим деревам на створення крони потрібно 4-6 років.

Коли на дереві вже сформувалися основні гілки крони, тоді будь-який основний пагін слід обрізати так само, як і окреме дерево. На такий гілці повинен бути пагін продовження і певне число бічних гілок. Всі ці пагони протягом 4-5 років слід, по можливості, підрізати так, щоб утворити справжні гілки 2 -го порядку, прискорити і збільшити утворення плодових гілочок.

Кожна з основних гілок після весняної обрізки пускає із залишених вічок пагони, з яких повинні бути збережені лише ті, що спрямовані назовні. Всі інші видаляють виломлюванням бруньок. Зайві гілки вирізають до основи. На пагонах продовження основних гілок і пагонах 2 -го порядку залишають кілька зайвих вічок ( більш довга обрізка ), точно так само, як це роблять на гілках, що служать продовженням стовбура.

Якщо буде помічено, що після весняної обрізки дерево занадто сильно пішло в ріст, то доведеться гострим інструментом зняти верхню частину пагонів, тим самим обмеживши їх зростання вгору. Роблять це тоді, коли нижні частини пагонів вже задеревеніли, а верхівки їх ще м’які, трав’янисті. Щепи роблять не надто рано, але й не пізно, інакше з нижніх вічок розвинуться нові пагони.

Підрізання гілок на основних гілках і гілках 2 -го порядку проводять, дивлячись по силі росту. Роблять це один раз, а не щорічно. У наступні роки обрізка полягатиме у видаленні тісно зростаючих гілочок на бічних гілках, і видаленні гілочок, що переплітаються.

Обрізка ягідних і плодових культур

Обрізка вишень і слив не повинна бути сильною. Після процедури всі зрізи змазують садовим варом, щоб уникнути небезпечного для кісточкових каменеточення.

У малини сильні кореневі паростки на наступний рік дають більший урожай. А на дворічному пагоні цвітуть і приносять плоди лише гілки, що відходять знизу до висоти стебла, так що верхня його ¼ частина буває зазвичай безплідною. Навесні видаляють сухі гілки від дворічних пагонів, які вже дали торік урожай. Потім з однорічних пагонів вибирають чотири кращих, а інші вирізають біля основи.

Залишати більше число пагонів невигідно – виходить більше ягід, але дрібних і гіршої якості. Слід переконатися, чи здорові залишені для плодоношення пагони до того, поки не вирізані дрібні, але повноцінні пагони, які можуть їх замінити. Стебла, пошкоджені морозами, мають потріскану кору. Чотири кращих торішніх пагони вкорочують на їх довжини.

Агрус приносить ягоди на однорічних гілках помірного зростання по всій їх довжині. Тому такі гілки зберігають. Вирізують навесні старі безплідні пагони біля основи. Для освітлення куща видаляють також слабкі однорічні гілочки.

Кущі смородини можна стригти у вигляді шпалери, піраміди або створювати кулясту форму. Роблять це в кінці березня або початку квітня.