З 1 липня почав діяти закон № 552-IX, який дає право на реалізацію та оренду сільськогосподарської землі. Поява цього закону майже історична, адже реалізація та оренда таких земель була заборонена близько двадцяти років. Але навіть після набуття чинності закону про продаж та оренду земель, землі державної та комунальної форми власності не можна продавати, їх дозволено лише здавати в оренду. В Україні вже до 2030 року сформували мінімальну ціну відповідно до нормативної фінансової оцінки землі. 27 500 гривень — наразі це приблизна вартість за гектар. Однак після початку аукціонів з оренди земель у системі «Прозорро.Продажі» ціна стала збільшуватися. У 2021 році прогнозують ціну в 50 000 гривень, у майбутні декілька років ціна зросте десь на 10-15%. У 2024 році очікують на іншу картину: ціна складатиме від 5 до 10 тисяч доларів за гектар землі. Це пов’язано з тим, що у юридичних осіб, які зареєстровані в Україні, буде можливість купувати та брати в оренду землі через аукціони. Багато людей чекали, поки відкриється ринок землі, серед них не тільки інвестори, а й звичайні громадяни, адже в Україні багато хто володіє невеликими ділянками землі, працює на них — це і є їхнім основним прибутком. На такі землі прогнозують великий попит, а це збільшить стартову вартість лоту в декілька разів.

Для того, щоб зберегти й підтримати стабільну ситуацію на ринці, знімати заборону на відчуження землі потрібно етапами. Суспільство має переконатися в тому, що такі угоди є безпечними, тому що досить довго люди боялися продавати й орендувати землю. Такі негативні думки та страхи вплинули на те, що МВФ, основний кредитор України, вимагав відкриття торгів з реалізації землі. В Україні ще в 90-х роках сформувалося не дуже позитивна думка про кредити та іноземну політику. Тоді ввели мораторій на реалізацію земель, це зробили «завдяки» нестабільній політичній ситуації, надзвичайно високому рівню корупції, обвалу курсу валют тощо. Землі України завжди були дуже цінними, бо ніяка країна світу не має такого чорнозему, як на південному сході нашої країни. Це можна вважати справжнім національним багатством для аграрної держави. Помітна кількість монополістів — одна зі складнощів, що виникали. Неможливо було сформувати повну ціну та відстежувати хід аукціону. Земельні ділянки, які мали вигідне розташування й родючий ґрунт, продавалися за мінімальними цінами, що не завжди відповідали ринковим. Країни отримувала збитки у розмірі мільярдів гривень через такі тіньові схеми та відкати.

В чому особливість закону про продаж та оренду землі?

Закон почав діяти 1 липня 2021 року, згідно з цим законом продаж землі повинен відбуватися тільки через електронні земельні аукціони системи «Прозорро.Продажі». Фізичним особам, власникам землі, надається право продавати свої землі, площа яких становить не більше 100 гектарів. Системою «Прозорро.Продажі» передбачається спрощена схема продажу лотів, це відноситься й до земельних ділянок. У процедурі не буде реєстрів та інших інтеграцій, основними будуть дані, які заповнив продавець, та кадастровий номер об’єкту. Інтегрована програма «Укргеокадастр» дозволить стрімко перевіряти інформацію в базі даних, тож потенційний покупець може не хвилюватися щодо правдивості даних. Перші торги з реалізації та оренди земельних ділянок вже запустили, далі запровадять торги з переважним правом викупу земельних ділянок. Одній фізичній особі (громадянину/громадянці України) дозволено купувати землю загальною площею не більше 100 гектарів. Уряд вважає, що такого розміру землі достатньо для того, щоб займатися садівництвом, городництвом або ягідним господарством. Переважним правом купівлі землі наділені орендарі, які є громадянами України та орендарями ділянки з 2010 року. Треба зауважити, необов’язково мати згоду орендаря на відчуження об’єкту у разі:

 • оформлення власником дарування земельної ділянки на близького родича (чоловіка, жінку, дітей або батьків);
 • звернення банківською установою стягнення на землю для того, щоб погасити іпотеку.

Юридичні особи теж можуть розраховувати на зміни, що очікуються 1 січня 2024 року. Вони матимуть право придбати земельну ділянку, загальна площа якої становить не більше 10 тисяч гектар. Ці зміни стосуватимуться тих юридичних осіб, які є зареєстрованими в Україні з відповідністю усім нормам і вимогам закону, також громадянами України мають бути всі учасники й бенефіціари.

Згідно з законопроєктом №2195 від 24.06.2021 стаття 135 земельний аукціон обов’язковий, коли:

 • продається земля сільськогосподарського призначення, форма власності неважлива;
 • продається ділянка згідно з Законом України «Про виконавче провадження».

Перший раз звичайним громадянам нададуть можливість продавати майно в системі «Прозорро.Продажі» як організаторам земельних торгів. Раніше лише індивідуальним підприємцям та юридичним особам (без цінового обмеження) дозволялося продавати лоти, вартість яких становить від 500 тисяч гривень.

Земельні аукціони: як вони проводяться

Аукціони землі проводяться відповідно до загальних правил та Регламенту системи «Прозорро.Продажі». Але існують аспекти, які вказують на особливість запровадження земельних торгів:

 • розмір реєстраційного внеску у розмірі 0,1 від мінімальної заробітної плати;
 • формування гарантійного внеску починається з 30% від початкової вартості землі, що продається, не змінюючись від кінцевої вартості лоту. Внесок не має бути більшим за 2500 прожиткових мінімумів;
 • організатором аукціону землі має бути проінформована особа, у якої є перевагу на придбання землі, не пізніше 20 календарних днів до початку торгів. Дійсність підпису має бути завірена нотаріально;
 • скористатися переважним правом викупу покупець може у разі згоди сплатити вартість ділянки, що зазначена при продажі, та виконанні інших умов договору.

Основний пункт земельних торгів — проведення на майданчику системи «Прозорро.Продажі». Для участі в аукціоні землі потрібно зареєструватися на акредитованому електронному майданчику в системі «Прозорро.Продажі».Торги проходять як і аналогічні аукціони «Прозорро.Продажі»: до початку торгів збирають заявки з ціновими пропозиціями, захід відбувається онлайн. Переможця визначають шляхом підвищення ціни. Гарантійний внесок є частиною повної вартості лота, він повертається тим, хто не здобув перемогу. Угоду переможець укладає онлайн, бути присутнім на заході особисто не треба. Вся документація перевіряється в базах даних та відстежується експертами.

Більш детально про механізм проведення електронних аукціонів читайте в нашому матеріалі - «Порядок участі в електронних аукціонах Прозорро.Продажі».

Система «Прозорро.Продажі» має переваги, серед яких можна виділити:

 • безпеку та захищеність даних;
 • зручне й просте використання;
 • доступність в будь-якій частині світу;
 • чесну конкуренцію;
 • прийнятні ціни;
 • приховані платежі та комісії відсутні.

Система «Прозорро.Продажі» цінується за впровадження перших в країні відкритих торгів, на яких реалізуються не тільки землі, а й інші види рухомого та нерухомого майна. За ходом аукціону можна спостерігати одразу на всіх майданчиках, а відомості про учасників є зашифрованими. Це допомагає уникати таких «неприємних моментів» як корупційні схеми та монополії. Програма заручилася довірою людей і рівень довіри продовжує зростати. Особливої уваги заслуговує зрозумілий та простий інтерфейс. Зараз на платформі є можливість відшукати землю сільськогосподарського призначення будь-де в країні, крім того, об’єкти в курортних зонах — на узбережжях або гірському курорті.

Переглянути - Актуальні лоти в системі Прозорро.Продажі можна на платформі E-ZAKUPIVLI. Дана платформа об'єднує всі аукціони Прозорро.Продажі та СЕТАМ. Зручна система фільтрів та простий інтерфейс дають можливість будь яким користувачам знайти необхідний лот та прийняти участь. А фахівці E-ZAKUPIVLI проконсультують та допоможуть прийняти участь в аукціоні та стати переможцем. Відгуки про компанію Електронні Закупівлі