Державний бюджет України на 2019 рік

Державний бюджет України на 2019 рік

Проект державного бюджету України на 2019 рік уряд представив за день до призначеного Бюджетним кодексом строку – 14 вересня, а в парламенті його зареєстровано 15 вересня. Представляючи проект, прем’єр-міністр Володимир Гройсман запевнив, що він «базується на повній реалістичності», а також пообіцяв, що всі параметри бюджету на цей рік за доходами й видатками буде виконано в повному обсязі.

Згідно з оприлюдненими під час презентації параметрами, доходи зведеного бюджету 2019 року мають становити 1 трильйон 292,7 мільярда гривень при зростанні ВВП на 3% та інфляції у 7,4%. Державний борг України за наступний рік має скоротитися до 52,2% ВВП. Доходи бюджету заплановано в розмірі 917,9 млрд грн, витрати – на рівні 991,7 млрд гривень, граничний обсяг дефіциту – 80,6 млрд грн, або 2,4% ВВП. Натомість в іншому виступі прем’єр-міністр Володимир Гройсман прогнозує, що за 2019 рік дефіцит бюджету вдасться зменшити до 2,2% ВВП.

Проект бюджету передбачає збільшення мінімальної зарплати з 1 січня 2019 року на 12,1% – до 4173 грн, збільшення фінансування безпеки й оборони, освіти та медицини, а також на фінансування будівництва доріг і підтримку агропромислового комплексу. Окрім того, завдяки децентралізації проект передбачає збільшення місцевих бюджетів на 41,4 мільярда гривень. Від приватизації у проекті бюджету-2019 планують отримати 21,3 мільярда гривень, що вже викликає сумнів, адже в першому півріччі цього року від приватизації було отримано тільки 49,9 млн грн, хоча піврічний план був 4,6 млрд грн. Відповідно до розкладу засідань парламенту, представити проект бюджету у Верховній Раді можуть 21 вересня.

Другою за важливістю економічною новиною минулого тижня стало підписання меморандуму про взаєморозуміння з Європейським Союзом щодо надання макрофінансової допомоги в сумі 1 мільярд євро, який з боку ЄС підписав віце-президент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс. Згідно з документом, Україна має шанс отримати мільярд євро кредитних коштів за надзвичайно низькою ставкою (EURIBOR+0,2%, тобто на сьогодні – безкоштовно) терміном на 15 років. Кошти можуть надійти двома траншами по 500 мільйонів євро кожен, причому період між траншами не може бути меншим за три місяці. Натомість для отримання допомоги Україна має виконати низку умов, серед яких: впровадження автоматизованої системи перевірки електронних декларацій, забезпечення ефективної верифікації інформації про кінцевих бенефіціарів українських фірм, належне фінансування Антикорупційного суду 2019 року, реформування Державної фіскальної служби, удосконалення корпоративного управління в державних банках, впровадження вільного ринку електроенергії, а також удосконалення адресності та чесності надання житлових субсидій. І, звичайно, головна умова – макрофінансову допомогу нададуть винятково за умови відновлення програми співпраці з Міжнародним валютним фондом. Але і в цьому напрямі робота триває: в Україні з минулого тижня працює оціночна місія МВФ, від якої й залежить остаточне рішення фонду.

Офіційної інформації про роботу місії МВФ минулого тижня було небагато. З боку України це кулуарна заява журналістам голови Нацбанку Якова Смолія з вірою в позитив: «Переговори тривають. Місія завершує роботу наступного тижня, і ми очікуємо позитивного рішення щодо продовження співпраці». З боку МВФ – публічна заява голови місії МВФ Рона ван Рудена про позитивні результати розпочатої в Україні пенсійної реформи. «Ми бачимо, що ви вийшли на правильний шлях», – заявив Рон ван Руден на зустрічі з українським міністром соціальної політики Андрієм Ревою. А от неофіційні новини дивують: 14 вересня представник Президента в парламенті Ірина Луценко повідомила, що МВФ нібито… змінив програму допомоги з розширеного фінансування (EFF) на stand–by. На її думку, це «свідчить про визнання міжнародними фінансовими інституціями того, що Україна показує дуже хороше зростання». За версією агентства «Українські новини», заміна програми є свідченням того, що Україна та МВФ досягли компромісу в питанні ціни на газ для населення – завдяки заміні програми українському урядові вдасться уникнути різкого подорожчання газу для населення, оскільки нова програма вимагатиме підвищити ціну не більш як на 25%. За версією агентства, нова програма діятиме півтора року, а обсяг кредитних коштів за нею становитиме 4-5 мільярдів доларів. Однак чи є ці версії правдою, ми дізнаємося тільки після рішення Ради директорів МВФ, яка за підсумками роботи місії може ухвалити й таке рішення.

245 стрийськіновини новиниСтрия Стрий новини Стрийщина Стрийськийрайон новиниСтрия2018 бюджет2019
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі