• Головна
  • Глобальне потепління: причини аномальної спеки в Україні
Новини компаній
11:52, 16 жовтня 2019 р.

Глобальне потепління: причини аномальної спеки в Україні

Новини компаній
Глобальне потепління: причини аномальної спеки в Україні, фото-1

Літо 2019 року видалося для України доволі спекотним. Періодично країну підтоплювали тропічні зливи, й вулиці перетворювалися на справжні бурхливі річки, у яких раз у раз пропливали захоплені катаклізмом машини – саме таку картину спостерігали кияни 29 липня. Київщина в останні дні страждала від задушливої спеки, яка досягала значення в 33°C. Червень поточного року побив рекорд та став найтеплішим за минулі 139 років. Саме стільки часу професійні українські метеорологи ведуть в столиці систематичні спостереження за кліматом.

Центральна геофізична обсерваторія ім. Срезневського констатувала в червні середню температуру повітря + 23,6 °C, що вище норми на 5,4 °C. Протягом цілих двох тижнів температура утримувалася на значенні +30,З °C, й за цей же період стовпчик термометра показав 11 рекордних температурних значень. Протягом чотирьох червневих ночей було настільки спекотно, що нічна температура побила усі рекорди за увесь період спостережень.

Все це вказує на погодну аномалію, яка панує на даний момент в Україні.

Нова батьківщина для тропічних фруктів

«Велике червневе пекло», зрозуміло, було задовго випереджено прогнозами вчених-кліматологів. На сторінці «Фейсбуку» колишнього міністра екології України Остапа Семерака ще 15 травня було заявлено про те, що незабаром, зважаючи на серйозні зміни клімату, країна може використовувати угіддя для вирощування ананасів та бананів. Це не було жартом, як могло здатися на перший погляд. Екологи вже давно б'ють на сполох, попереджаючи про зміну клімату.

За словами Семерака, глобальне потепління найбільше відчувається на північному Поліссі. Водночас посухи у південних регіонах країни стають ще тривалішими. Екс-міністр наполягав на тому, що країна потребує особливої кліматичної політики, бо вже сьогодні економіка витрачає величезні кошти на те, щоб долати погодні аномалії.

Говорити про вирощування бананів поки що не доводиться, але у зв'язку з посушливою погодою в Україні відроджуються аграрні культури, які ростуть у субтропічному та тропічному кліматі, наприклад, сочевиця й сорго.

Безсилі спроби переламати ситуацію

Глобальна світова політика невпинно обговорює явище глобального потепління. Кліматичний бум набув особливо актуального значення після підписання Паризької угоди у 2015 році. Вона була підписана 195 країнами, які зобов'язалися застосовувати спільні зусилля для мінімізації виділення в атмосферу вуглекислоти.

Також декларувалося застосування системних методів, призваних боротися зі зростанням середньорічної температури, викиду до атмосфери парникових газів та інших шкідливих речовин. Для виконання угоди розвинені держави зобов'язалися робити дотації у спеціально створений фонд, щоб кошти могли використовувати для боротьби з наслідками зміни клімату країни, що розвиваються.

Глобальне потепління: причини аномальної спеки в Україні, фото-2

Витік «зелених» грошей

Таким чином, боротьба за те, щоб запобігти екологічній катастрофі, несе в собі серйозний економічний виклик. З одного боку, великі індустріальні економіки світу повинні обмежувати темпи свого зростання, чим викликають невдоволення з боку капіталістів. Саме від їхнього імені Дональд Трамп часто висловлюється критично щодо Паризької угоди.

З іншого – не дуже багаті країни роблять ставку на кліматичні фінансові вливання. Так, минулого року Україна отримала від Німеччини 35 млн. євро з тим, щоб «адаптуватися до кліматичних змін».

Дотації мають спрямовуватися на виконання «зелених» проєктів, орієнтованих на виконання положень Угоди від 2015 року. Замість цього на екології дуже часто процвітає корупція, яка «годує» урядовців. Не виключено, що саме з цієї причини вони так часто торкаються теми глобальних змін клімату.

Вивіз карпатського лісу

Насправді, значення екологічної катастрофи важко переоцінити. Аномальна спека, що встановилася не тільки в нашій країні, але й в Європі та Східному Сибіру, являє собою значну загрозу – не менш актуальну, ніж жахливі повені у євразійських регіонах.

Важливо враховувати, що цьому перешкоджає корисливе лицемірство провідних світових держав. Вирубка карпатських лісів, яка «компенсується» дрібними кліматичними подачками, є величезною екологічною втратою для України.

Велике постачання нашої деревини становлять таке величезне зацікавлення, що сьогодні ми чуємо ультимативні вимоги про зняття мораторію на експорт лісу до Європи з боку МВФ та Євросоюзу. Ці структури загрожують нам заморожуванням кредитів, які так потрібні країні.

Вирубку лісу можна сміливо назвати екологічною національною катастрофою, яка безпосередньо позначається на зміні клімату у регіоні. Брюсселю та Берліну, однак, до цього немає рівно ніякої справи.

Глобальне потепління: причини аномальної спеки в Україні, фото-3

Сільськогосподарські угіддя Херсонщини перетворюються на пустелю, а Сиваш поступово перетворюється на болото – це все є прямі наслідки блокування дніпровської води, яка надходить у Крим. Все Північне Причорномор'я екологічно страждає від цього блокування, тоді як політичні дивіденди від того, що відбувається, дуже мізерні.

Хто винен та що робити?

Провідна міжнародна громадськість не помічає або не хоче помічати цього екологічного лиха, оскільки не має нічого спільного ні зі справжнім гуманізмом, ні з загальнолюдськими цінностями.

У своєму інтерв'ю британській газеті «Independent» палкий захисник навколишнього середовища, а також телеведуча й найвідоміша представниця прекрасної статі у покері Лів Борі сказала наступне: «Нагальною проблемою сучасності є зневажливе ставлення суспільства до зміни клімату: багато хто вважає, що глобальне потепління – це міф, й тому не бачать сенсу докладати зусиль та витрачати кошти».

Однак єдина та зважена політика в галузі екології – це сьогодні найбільша планетарна необхідність, й наші літні погодні аномалії – лише чергове підтвердження цьому.

Поки ж нам лишається задовольнятися цинічними політичними спекуляціями та старою, як світ, боротьбою за наживу. А в цей час рядові люди змушені миритися з реальними наслідками глобальних кліматичних змін.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Оголошення
live comments feed...